سرمقاله
هدف اصلی آمریکا مقابل ایران

هدف اصلی آمریکا مقابل ایران

نوذر شفیعی / کارشناس مسائل بین‌المللی
یادداشت
سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

سلطان‌کشی یا سلطان‌سازی؟!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
شورا پادزهر استبداد

شورا پادزهر استبداد

علی شاملو / روزنامه‌نگار
چرایی نخبه‌زدایی

چرایی نخبه‌زدایی

محمد آقازاده / روزنامه‌نگار
خط غیرمردمی‌ها!

خط غیرمردمی‌ها!

امیرحسین امیرفیض / روزنامه‌نگار
گزارش
ایران اینترنشنال؛ آگاهی یا تحریف؟

ایران اینترنشنال؛ آگاهی یا تحریف؟

مسعود پیوسته / روزنامه‌نگار
این زبان مظلوم فارسی

این زبان مظلوم فارسی

امیرحسین دولتشاهی
ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

ملودی‌ساز یگانه اما مهجور

فرید دهدزی / پژوهش‌گر
کد خبر: ۲۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۳ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - 29 May 2020
بالاخره پس از ماه‌ها انتظار، زمان آغاز مجلس یازدهم فرا رسید. مجلسی که با تفکر غالب اصولگرایی شکل گرفته است و نمایندگان حاضر در آن سخت به‌دنبال تغییر شرایط موجود هستند، موضوعی که البته باید دید به واقعیت تبدیل خواهد شد یا خیر؟

آیت ماندگار- محمد آیتی: بالاخره پس از ماه‌ها انتظار، زمان آغاز مجلس یازدهم فرا رسید. مجلسی که با تفکر غالب اصولگرایی شکل گرفته است و نمایندگان حاضر در آن سخت به‌دنبال تغییر شرایط موجود هستند، موضوعی که البته باید دید به واقعیت تبدیل خواهد شد یا خیر؟

یکی دیگر از دغدغه‌ها این است که آیا مجلس یازدهم خواهد توانست با دولت تعامل و همکاری کند یا باید منتظر فضای تقابلی این دو قوه بود؟

زهره‌سادات لاجوردی، نماینده تهران در مجلس یازدهم در خصوص اولویت اصلی مجلس گفت: اولویت اصلی مجلس یازدهم بهبود معیشت مردم و به‌طور کلی رسیدگی به اوضاع و احوال اقتصادی کشور است. حقیقت امر، چند سالی است که ایران به لحاظ اقتصادی روزهای سختی را سپری می‌کند و به تبع آن، زندگی برای افراد جامعه روز به روز سخت‌تر شده است و ما نمایندگان مردم در مجلس یازدهم خود را موظف می‌دانیم که به‌طور جدی و با خردجمعی در این حوزه هر کاری که از دستمان برمی‌آید به نفع مردم انجام دهیم.

وی در پاسخ به اینکه تفکر سیاسی متضاد مجلس با دولت می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؟ گفت: همه نمایندگان مجلس وظیفه دارند بر قوانین، نظارت داشته باشند. هر مجلسی که بر راس کار باشد موظف است بر اجرای قانون که توسط قوه مجریه صورت می‌گیرد، نظارت داشته باشد تا شاهد انحراف از اجری قانون نباشیم. اگر مجلس بُعد نظارتی خود را تقویت کند و به موقع به موضوعاتی از این دست ورود پیدا کند کمتر شاهد چالش و مشکلاتی خواهیم بود. البته گاهی در نظارت مجلس بر اجرای قانون توسط دولت چالش‌ها و اختلاف‌نظرهایی رخ دهد، اما این اتفاق به این معنی نیست که مجلس یازدهم به‌دنبال تشنج است. همه هدف نمایندگان مجلس و دولتمردان باید این باشد که کارها در روال عادی و قانونی خود طی شود، زیرا کشور در این سال‌ها بیش از هر زمان دیگری به فضای وحدت و همدلی احتیاج دارد.

نماینده تهران تصریح کرد: هر کاری برای مردم باشد، پیشرفت و آبادانی کشور هم در آن مستتر است. وقتی پای صحبت مردم می‌نشینیم اول از همه از وضعیت معیشتی خود گله می‌کنند. پس نماینده باید تمام فکر و ذکر خود را بگذارد تا این دغدغه کاهش پیدا کند. حال اگر مجلس و دولت بخواهند با هم درگیر شوند پس چه زمانی قرار است مشکلات اقتصادی مردم رو به بهبود برود؟ بی‌تردید مجلس یازدهم نمی‌خواهد گرفتار فضای تقابلی با دولت شود، هرچند که از دولت هم می‌خواهیم پای کار بیاید و همکاری لازم را با مجلس که نمایندگان آن برآمده از رای مردم هستند، داشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در اداره کشور یادآور شد: وضعیت کنونی کشور که البته از سال‌ها پیش بر ما تحمیل شده، شرایط خاصی را بر ایران حاکم کرده است. به‌هرحال تحریم‌های سخت اقتصادی آمریکا و هم‌پیمانانش بر علیه ایران، اداره کشور را از حالت عادی خارج کرده است، اما در چهل سال انقلاب هروقت نگاه مسئولان به ظرفیت‌های کشور واقعی و عادلانه بوده و جوانان نخبه، مومن و انقلابی بیشتر به‌کار گرفته شدند، شاهد عبور راحت‌تر از بحران‌ها بوده‌ایم. وقتی کشور با مشکل روبرو می‌شود تنها راه‌حل معضل، سخت کار کردن است. به‌هرحال تحریم‌ها وجود دارد و نمی‌توانیم نگاهمان به خارج از مرزها باشد تا اوضاع به نفع کشور تغییر پیدا کند. در طول بیش از چهل سال از پیروزی انقلاب، هیچ‌گاه نیروی کمکی برای نجات اقتصاد ما پایش را به ایران نگذاشته است و اگر هم آمدند منافع خود را در نظر گرفتند. جوانان ما باید بدانند ما در هشت سال دفاع مقدس، شرایط سخت‌تر از این را هم تجربه کرده بودیم و از آن آزمون سخت، سرافراز خارج شدیم. اکنون هم اگر کارها با تعامل و همکاری قوا و همه دستگاه‌های اجرایی باشد و بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب را هم مدنظر داشته باشیم، ان‌شاالله می‌توانیم روزهای خوبی را برای مردم رقم بزنیم.

منبع: روزنو
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
کارتون
بدون شرح!

بدون شرح!

ولیکوویچ میودراگ
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها